montaż szyby samochodowej

Czy przyciemnianie szyb w aucie jest zgodne z przepisami?

Wybierając samochód, każdy chce, aby był on jak najbardziej dostosowany do jego potrzeb. Niektóre zmiany trzeba jednak wprowadzić na własną rękę. Mowa tu między innymi o przyciemnianiu szyb. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to zagadnienie uregulowane przepisami prawa. Jak myślisz, czy możesz wykonać taki zabieg w swoim aucie? Sprawdź!

Czy można przyciemniać szyby?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca, bowiem przyciemnianie szyb jest legalne. Należy jednak pamiętać, że nie można wykonać tego w sposób całkowicie dowolny. W tym kontekście warto pochylić się nad treścią Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Art. § 8 ust. 5 pkt 4 aktu prawnego wyraźnie wskazuje, że szyby przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Zajmując się przyciemnianiem szyb w Nowym Sączu, zauważamy, że niektóre modele pojazdów posiadają ich lekkie zaciemnienie w standardzie. Niekiedy naklejenie typowej folii może więc skutkować naruszeniem przepisów, dlatego trzeba mieć tę kwestię na uwadze.

Nieco inaczej jest jednak z szybami tylnymi. W tym przypadku ustawodawca nie nałożył żadnych ograniczeń, a więc właściciel pojazdu może zaciemnić je według własnego uznania. Słowem, tył pojazdu może być przyciemniany bez żadnych ograniczeń, jednak należy pamiętać, że może być to problematyczne dla mniej doświadczonych kierowców.

Czy warto przyciemnić szyby w samochodzie?

Zdecydowanie tak! Taki zabieg zapewnia częściową ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także większą prywatność. Oprócz tego zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza pojazdu, co okaże się zbawienne szczególnie latem. Warto zaznaczyć, że folia zwiększa także bezpieczeństwo podczas potencjalnego wypadku. Wówczas szkło nie ma możliwości się rozbić, a tym samym zranić pasażerów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.