montaż szyby samochodowej

Jakie standardy powinny spełniać szyby w aucie?

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy, auto szyby muszą spełniać określone wymogi, które nakłada na nie prawo. Dotyczą one m.in. cech konstrukcyjnych i przezierności. Jeżeli zatem rozważamy montaż szyb, folie okienne czy jakiekolwiek zmiany dotyczące szyb samochodowych – warto wcześniej poznać adekwatne przepisy.

Ogólne normy dotyczące pojazdu a szyby samochodowe

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Szyby samochodowe mają zapewnić dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Konkretne wymagania techniczne a auto szyby

Przepisy zawierające wymogi techniczne dotyczące szyb znajdują się w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Auto szyby:

  • nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia, a przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia – zapewniać jeszcze dostateczną widoczność drogi;
  • powinny być umocowane w taki sposób lub sporządzone z takiego tworzywa, aby w razie konieczności istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z każdej strony pojazdu;
  • przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%;
  • nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Dodatkowo szyby samochodowe powinny być ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz pojazdu. Dalsze wymagania dotyczą wyposażenia obowiązkowego – czyli między innymi wycieraczek do szyb. Auto musi mieć samoczynne wycieraczki przedniej szyby w liczbie zapewniającej odpowiednie pole widzenia kierowcy, oraz urządzenie do zmywania tej szyby.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.