montaż szyby samochodowej

Jak wykonać regenerację szyby w samochodzie?

Do uszkodzenia szyby samochodowej nie potrzeba wiele – wystarczy kamyk poruszający się z dużą prędkością. Zgodnie z zapisami zamieszczonymi w kodeksie drogowym, kierowca auta z pękniętą lub zarysowaną przednią szybą może podczas kontroli drogowej otrzymać mandat. Takie uszkodzenia mogą bowiem zagrażać bezpieczeństwu, ponieważ wpływają na zakres widoczności. Czy rozwiązaniem takiej sytuacji jest tylko całkowita wymiana szyby. Czy można wykonać jej regenerację?

Kiedy nie można naprawić szyby w samochodzie?

Szyba samochodowa nie tylko chroni pasażerów i kierowcę przed opadami, wiatrem czy hałasem, ale jest w znacznym stopniu odpowiedzialna za bezpieczeństwo. Jeśli ma dobrą przezierność, nie posiada zniekształceń i refleksów, wówczas kierowca może bez problemów obserwować drogę i jej otoczenie. Szyby czołowe to dwie tafle szkła połączone specjalnym klejem, a między nimi znajduje się folia poliwinylobutylowa. Dzięki temu, w przypadku uszkodzenia mechanicznego, kawałki szkła nie odpadają od reszty i nie powodują zranienia kierującego, pasażerów lub przechodniów. Uszkodzenia szyb to najczęściej zarysowania, pęknięcia lub odpryski. Część z nich możliwa jest do usunięcia bez konieczności wymiany szyby. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Odprysk nie może mieć więcej niż 5 – 20 mm średnicy, a pęknięcie więcej niż 5 – 20 cm długości. Ponadto pęknięcie nie może kończyć się na końcu krawędzi szyby lub chować pod uszczelką. Problemem są także uszkodzenia silnie zanieczyszczone pyłem czy mocno zawilgocone. Regeneracji szyby nie da się wykonać również wówczas, gdy uszkodzenie pojawia się w polu widzenia kierowcy. Rysy spowodowane pracą wycieraczek, zarysowaniami podczas odśnieżania lub mycia mogą być spolerowane, pod warunkiem, że nie są głębokie. Jeśli interwencja wymaga usunięcia grubej warstwy szkła, może osłabić strukturę szyby.

Jak wygląda regeneracja szyby?

Regeneracja szyby samochodowej w pierwszej kolejności polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni. Należy z niej wszelkie zanieczyszczenia, wilgoć i powietrze. Przy pomocy specjalnych przyrządów usuwa się luźne fragmenty szkła, zabrudzenia w postaci pyłu oraz odsysa się wilgoć. Następnie ubytek należy uzupełnić żywicą syntetyczną. Gdy dotrze do wszystkich zakamarków rysy lub odprysku, utwardzana jest lampą UV. Po utwardzeniu resztki żywicy są usuwane, a miejsce polerowane. Na rynku istnieją również produkty, przy pomocy których możliwa jest samodzielna próba naprawy uszkodzenia na szybie. Zestaw składa ze specjalnego kleju, aplikatora z przyssawkami, żyletki z bezpiecznym uchwytem oraz folii. Jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku regeneracji szyby jest oddanie pojazdu do profesjonalnego zakładu, który dysponuje specjalistycznym sprzętem.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.