montaż szyby samochodowej

Blog

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy, auto szyby muszą spełniać określone wymogi, które nakłada na nie prawo. Dotyczą one m.in. cech konstrukcyjnych i przezierności. Jeżeli zatem rozważamy montaż szyb, folie okienne czy jakiekolwiek zmiany dotyczące szyb samochodowych – warto wcześniej poznać adekwatne przepisy.

reflektor

Samochód to bez wątpienia rzecz, o którą warto dbać. Powodów tego jest zresztą kilka. Po pierwsze dbanie o samochód to dbanie o nasze bezpieczeństwo. Po drugie, estetyczny i elegancki wygląd naszego pojazdu świadczy dobrze o nas, czyli o jego właścicielach. W związku z tym dziś chcemy skupić się na reflektorach naszych samochodów, a dokładniej zastanowić się nad tym, jakie korzyści przynosi polerowanie kloszy reflektorów!

uszkodzona szyba

Szyby w aucie nie tylko zapewniają doskonałą widoczność na drodze, ułatwiając korzystanie z pojazdu. Pełnią one również funkcję ochronną. Dzięki nim kierowca i współpasażerowie nie są narażeni na bezpośredni kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami na drodze, które wskutek drgań wywołanych toczącymi się pojazdami mogłyby zagrażać zdrowiu, a czasem nawet życiu człowieka. Czy wszystkie szyby w samochodzie są jednakowo narażone na uszkodzenia?

wymiana szyby

Szyba w samochodzie może ulec uszkodzeniu w skutek wielu czynników, w tym choćby uderzeń gradu lub kamieni podczas jazdy. W takiej sytuacji konieczna może być wymiana przedniej szyby, część osób zastanawia się jednak, ile ona potrwa. Jak wygląda to w praktyce?

folia samochodowa

W zależności od zastosowania na rynku znaleźć można wiele rodzajów folii samochodowych. Dostępne są zarówno takie, które wykorzystywane są do oklejania całego auta, jak i jego określonych części. Wśród tych pierwszych wymienić można np. folie zmieniające kolor karoserii oraz folie zabezpieczające lakier przed zarysowaniami i zabrudzeniami. 

Regeneracja szyby samochodowej

Do uszkodzenia szyby samochodowej nie potrzeba wiele – wystarczy kamyk poruszający się z dużą prędkością. Zgodnie z zapisami zamieszczonymi w kodeksie drogowym, kierowca auta z pękniętą lub zarysowaną przednią szybą może podczas kontroli drogowej otrzymać mandat. Takie uszkodzenia mogą bowiem zagrażać bezpieczeństwu, ponieważ wpływają na zakres widoczności. 

przyciemnianie szyb w samochodzie

Przyciemniane szyby w samochodzie bardzo dobrze się prezentują, a ponadto poprawiają komfort jazdy - zwłaszcza w bardzo słonecznie dni, gdyż redukują nagrzewanie samochodu aż o 80 procent. Folie samochodowe, dzięki którym możliwe jest przyciemnianie szyb, są odporne na działanie promieni słonecznych UV. Dodatkowo zapewniają intymność pasażerom. Istnieje możliwość przyciemnienia szyb za pomocą folii bezbarwnej, która jednocześnie pełni funkcję antywłamaniową. Przyciemnianie szyb jest procesem odwracalnym. Polskie prawo pozwala na przyciemnianie szyb, jeżeli nie ograniczają one widoczności – w praktyce przyciemnianie możliwe jest na szybach za kierowcą.

polerowanie szyby samochodowej

Podczas eksploatacji pojazdu szyby samochodowe mogą być narażone na różnorodne zarysowania, które wpływają nie tylko na estetykę, ale również na bezpieczeństwo jazdy, gdyż mogą przeszkadzać w prawidłowej widoczności. Wydawać by się mogło, że jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wymiana szyby na nową. Tymczasem można to zrobić szybciej, taniej i równie skutecznie, decydują się na usługę polerowania szkła.

Wymiana szyb samochodowych

Zabiegi regeneracji szyb samochodowych odbywają się m.in. poprzez polerowanie oraz uzupełnianie ubytków przeznaczonego do tego celu żywicami. Metody te są o wiele bardziej opłacalne aniżeli wymiana całej szyby, aby jednak móc zaoszczędzić, trzeba spełnić kilka warunków.

Szyba przyciemniana

Podróżując po polskich drogach niejednokrotnie spotykamy auta z przyciemnionymi szybami. Kojarzą nam się głównie z przewozami VIPów, a wielu z nas mylnie sądzi, że jest to nielegalne czy wymaga specjalnych pozwoleń. Tymczasem przyciemnianie szyb, dzięki któremu auto wolniej nagrzewa się latem, a zimą wolniej traci ciepło, jest całkowicie legalne. Poza wymogiem odpowiedniego stopnia przyciemnienia szyb; czołowej o przepuszczalności światła o wartości minimum 75%, a bocznych 70% oraz zakazu używania folii lustrzanych, mamy pełną dowolność. Jeśli zdamy sobie sprawę, że przyciemnione szyby podnoszą wizualną atrakcyjność auta, jednocześnie podnosząc jego bezpieczeństwo, ze względu na niewidoczność wnętrza i wyposażenia, nie będziemy się dłużej zastanawiać, czy przyciemnić szyby w naszym pojeździe. Otwartą kwestią pozostaje tylko pytanie, jak?

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.